Miasto jest organizmem. Miriady czynników składają się na jego wygląd, funkcjonowanie, klimat, symbolikę, narracje. Niektóre, jak gospodarka czy plan urbanistyczny, są wyraźnie widoczne i zrozumiałe, a ich mechanizmy szeroko opisywane i analizowane. Nie można jednak zapominać, że miasta istnieją w konkretnym celu - jako przestrzeń życia ludzi. Ludzie, społeczeństwo, tłum - to nie bezwolni uczestnicy odgórnego planu tej przestrzeni, a czynni aktorzy, dostosowujący i przerabiający ją do swoich potrzeb i wedle swojego uznania.
Tym właśnie czynnikiem chce zająć się autor projektu Niewidzialne Katowice. Elementami tkanki stolicy Śląska, których nie widać ani w oficjalnych planach zagospodarowania przestrzeni, ani na pierwszy rzut oka przyzwyczajonego do tych zjawisk. Obiektami tworzonymi oddolnie, spontanicznie, samodzielnie, i ustawianych w przestrzeni przez samych jej użytkowników.
Projekt został zainspirowany książką Niewidzialne Miasta pod redakcją Marka Krajewskiego i polega na wyszukiwaniu, dokumentowaniu oraz próbie opisu i zrozumienia. Oryginalna publikacja jest tutaj punktem wyjścia dla międzyobszarowych rozważań krążących wokoło filozofii sztuki, socjologii i teorii dizajnu.
Niewidzialne Katowice są realizacją pracy rocznej studenta Uniwersytetu Śląskiego i Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.